Meslek Seçiminin Önemi

Meslek seçimi yaşamımızın önemli noktalarındandır. Hayatımızı devam ettirebilmek için genellikle belli bir eğitimden geçerek yaptığımız işlerin genel tanımını meslek olarak adlandırabiliriz. Yapılan araştırmalarda yaklaşık 45 bine yakın meslek olduğu söylenmektedir.

Meslek para kazanma ve ekonomik ihtiyaçlarımızı gidermenin yanında hayatımızı şekillendiren unsurdur. Meslek yoluyla insanlar toplumda bir yer edinirler, saygı görürler, yeteneklerini kullanırlar ve başarıya ulaşabilirler. Bu sayede psikolojik olarak sağlıklı ve mutlu toplumlar ortaya çıkabilir. İşte bu yüzden önemlidir… Hayatınızı geçireceğiniz ortam, çalışacağınız arkadaşlar, sağlığınız, ailenize ayırabileceğiniz zaman ve dinlenme imkanlarınızın hepsi yapacağınız seçimin sonucunda şekillenecektir. Yapılan araştırmalarda meslek sahiplerinin birçoğu yaptıkları işten hoşnut değillerdir. Bu yüzden gençler üniversite eğitimlerini belirlerken, meslek seçme yolunda ilerlerken ne istediklerini belirlemelidirler.

Seçeceğiniz mesleği tüm yönleriyle analiz etmeniz gerekmektedir. Yükseklik korkusu olan birinin meslek olarak pilotluğu seçmesi, kan görünce bayılan birisinin doktorluğu seçmesi doğal olarak mantıklı değildir. Unutulmamalıdır ki doğru ve isabetli bir meslek seçimi tüm hayatımızın kalitesini ve mutluluğunu etkileyecektir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir